Mar 4, 2018 - Filmtips/recensioner    No Comments

Jag tippar Oscarsgalan 2018!

Ikväll är det ÄNTLIGEN dags för Oscarsgalan. Är ni lika taggade som jag?

Jag ska vaka tillsammans med andra filmnördar i en bio på mitt jobb. Ska bli superkul!!!

Såhär tror jag utdelningarna kommer bli i natt, jag har markerat min gissning med fet stil, även skrivit vem jag skulle vilja se som vinnaren. 

Bästa film

“Call Me By Your Name” (Min favorit)

“Darkest Hour”

“Dunkirk”

“Get Out”

“Lady Bird”

“Phantom Thread”

“The Post”

“The Shape of Water”

“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Bästa regi

Christopher Nolan – “Dunkirk”

Jordan Peele – “Get Out”

Greta Gerwig – “Lady Bird”

Paul Thomas Anderson – “Phantom Thread” (Min favorit)

Guillermo del Toro – “The Shape of Water”

Bästa kvinnliga huvudroll

Sally Hawkins – “The Shape of Water”

Frances McDomand – “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” (Min favorit)

Margot Robbie – “I, Tonya”

Saoirse Ronan – “Lady Bird”

Meryl Streep – “The Post”

Bästa manliga huvudroll

Timothee Chalamet – “Call Me By Your Name” (Min favorit)

Daniel Day-Lewis – “Phantom Thread”

Daniel Kaluuya – “Get Out”

Gary Oldman – “Darkest Hour”

Denzel Washington – “Roman J. Israel, Esq.”

Bästa kvinnliga biroll

Mary J. Blige – “Mudbound”

Allison Janney – “I, Tonya”

Lesley Manville – “Phantom Thread” (Min favorit)

Laurie Metcalf – “Lady Bird”

Octavia Spencer – “The Shape of Water”

Bästa manliga biroll

Willem Dafoe – “The Florida Project”

Woody Harrelson – “Three Billboards outside Ebbing, Missouri”

Richard Jenkins – “The Shape of Water”

Christopher Plummer – “All the Money in the World”

Sam Rockwell – “Three Billboards outside Ebbing, Missouri” (Min favorit)

Bästa dokumentär (långfilm)

“Abbacus: Small Enough to Jail”

“Faces Places” 

“Icarus”

“Last Men In Aleppo”

“Strong Island”

Bästa icke-engelskspråkiga film

“En fantastisk kvinna” (Chile)

“The Insult” (Libanon)

“Loveless” (Ryssland)

“Om själ och kropp” (Ungern)

“The Square” (Sverige)  (Min favorit)

Bästa originalmusik

Hans Zimmer – “Dunkirk”

Johnny Greenwood – “Phantom Thread” (Min favorit)

Alexandre Desplat – “The Shape of Water”

John Williams – “Star Wars: The Last Jedi”

Carter Burwell – “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Bästa originalsång

“Mighty River” från “Mudbound”

“Mystery of Love” från “Call My By Your Name” (Min favorit)

“Remember Me” från “Coco”

“Stand Up for Something” från “Marshall”

“This Is Me” från “The Greatest Showman”

Bästa foto

Roger Deakins – “Blade Runner 2049” (Min favorit)

Bruno Delbonnel – “Darkest Hour

Hoyte van Hoytema – “Dunkirk” 

Rachel Morrison – “Mudbound”

Dan Laustsen – “The Shape of Water”

Bästa produktionsdesign

“Skönheten och Odjuret”

“Blade Runner 2049” (Min favorit)

“Darkest Hour”

“Dunkirk”

“The Shape of Water”

Bästa makeup & hår

“Darkest Hour” (Min favorit)

“Victoria and Abdul”

“Wonder”

Bästa kostymdesign

“Skönheten och Odjuret”

“Darkest Hour”

“Phantom Thread” (Min favorit)

“The Shape of Water”

“Victoria and Abdul”

Bästa visuella effekter

“Blade Runner 2049”

“Guardians of the Galaxy, Vol. 2”

“Kong: Skull Island”

“Star Wars: The Last Jedi”

“Apornas planet: Striden” (Min favorit)

Bästa ljudredigering

“Baby Driver”

“Blade Runner 2049”

“Dunkirk” (Min favorit)

“The Shape of Water”

“Star Wars: The Last Jedi”

Bästa ljudmix

“Baby Driver”

“Blade Runner 2049”

“Dunkirk” (Min favorit)

“The Shape of Water”

“Star Wars: The Last Jedi”

Bästa dokumentär (kortfilm)

“Edith+Eddie”

“Heaven Is a Traffic Jam on the 405”

“Heroin(e)”

“Knife Skills”

“Traffic Stop”

Bästa kortfilm

“DeKalb Elementary”

“The Eleven O’Clock”

“My Nephew Emmett”

“The Silent Child”

“Watu Wote/All of Us”

Bästa manus på annan förlaga

James Ivory för “Call Me By Your Name” (Min favorit)

Scott Neustadter & Michael H. Weber för “The Disaster Artist”

Scott Frank, James Mangold & Michael Green för “Logan”

Aaron Sorkin för “Molly’s Game”

Virgil Williams & Dee Rees för “Mudbound”

Bästa originalmanus

Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani för “The Big Sick”

Jordan Peele för “Get Out”

Greta Gerwig för “Lady Bird”

Guillermo del Toro & Vanessa Taylor för “The Shape of Water”

Martin McDonagh för “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” (Min favorit)

 Bästa animerade långfilm

 “Baby-bossen”

“The Breadwinner”

“Coco” (Min favorit)

“Tjuren Ferdinand”

“Loving Vincent”

 Bästa redigering

“Baby Driver” (Min favorit)

“Dunkirk”

“I, Tonya”

“The Shape of Water”

“Three Billboards outside Ebbing, Missouri”

Bästa animerade kortfilm

“Dear Basketball”

“Garden Party”

“Lou”

“Negative Space”

“Revolting Rhymes”

Snart vet vi hur många rätt/fel jag lyckades pricka in!

Jag håller stenhårt tummarna för att “Call Me By Your Name” ska kamma hem flest Oscars men även “The Square” för bästa utländska film!

Ha en GRYM kväll!

UA-33590503-1