Jan 23, 2018 - Filmtips/recensioner    No Comments

Oscarsnomineringarna 2018!

The-Oscars-2015-logo

Då har årets Oscarsnomineringar äntligen släppts!

“The Shape Of Water” leder med hela 13 nomineringar därefter kommer “Dunkirk” med 8 nomineringar och “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” med 7 nomineringar.

Det är givetvis extra kul att “The Square” blev nominerad för Bästa utländska film.  

Här har ni alla årets nomineringar!

Bästa film

“Call Me By Your Name”

“Darkest Hour”

“Dunkirk”

“Get Out”

“Lady Bird”

“Phantom Thread”

“The Post”

“The Shape of Water”

“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Bästa regi

Christopher Nolan – “Dunkirk”

Jordan Peele – “Get Out”

Greta Gerwig – “Lady Bird”

Paul Thomas Anderson – “Phantom Thread” 

Guillermo del Toro – “The Shape of Water”

Bästa kvinnliga huvudroll

Sally Hawkins – “The Shape of Water”

Frances McDomand – “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Margot Robbie – “I, Tonya”

Saoirse Ronan – “Lady Bird”

Meryl Streep – “The Post”

Bästa manliga huvudroll

Timothee Chalamet – “Call Me By Your Name” 

Daniel Day-Lewis – “Phantom Thread”

Daniel Kaluuya – “Get Out”

Gary Oldman – “Darkest Hour”

Denzel Washington – “Roman J. Israel, Esq.”

Bästa kvinnliga biroll

Mary J. Blige – “Mudbound”

Allison Janney – “I, Tonya”

Lesley Manville – “Phantom Thread” 

Laurie Metcalf – “Lady Bird”

Octavia Spencer – “The Shape of Water”

Bästa manliga biroll

Willem Dafoe – “The Florida Project”

Woody Harrelson – “Three Billboards outside Ebbing, Missouri”

Richard Jenkins – “The Shape of Water”

Christopher Plummer – “All the Money in the World”

Sam Rockwell – “Three Billboards outside Ebbing, Missouri” 

Bästa dokumentär (långfilm)

“Abbacus: Small Enough to Jail”

“Faces Places” 

“Icarus”

“Last Men In Aleppo”

“Strong Island”

Bästa icke-engelskspråkiga film

“En fantastisk kvinna” (Chile)

“The Insult” (Libanon)

“Loveless” (Ryssland)

“Om själ och kropp” (Ungern)

“The Square” (Sverige)  

Bästa originalmusik

Hans Zimmer – “Dunkirk”

Johnny Greenwood – “Phantom Thread”

Alexandre Desplat – “The Shape of Water”

John Williams – “Star Wars: The Last Jedi”

Carter Burwell – “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Bästa originalsång

“Mighty River” från “Mudbound”

“Mystery of Love” från “Call My By Your Name” 

“Remember Me” från “Coco”

“Stand Up for Something” från “Marshall”

“This Is Me” från “The Greatest Showman”

Bästa foto

Roger Deakins – “Blade Runner 2049” 

Bruno Delbonnel – “Darkest Hour

Hoyte van Hoytema – “Dunkirk” 

Rachel Morrison – “Mudbound”

Dan Laustsen – “The Shape of Water”

Bästa produktionsdesign

“Skönheten och Odjuret”

“Blade Runner 2049” 

“Darkest Hour”

“Dunkirk”

“The Shape of Water”

Bästa makeup & hår

“Darkest Hour”

“Victoria and Abdul”

“Wonder”

Bästa kostymdesign

“Skönheten och Odjuret”

“Darkest Hour”

“Phantom Thread” 

“The Shape of Water”

“Victoria and Abdul”

Bästa visuella effekter

“Blade Runner 2049”

“Guardians of the Galaxy, Vol. 2”

“Kong: Skull Island”

“Star Wars: The Last Jedi”

“Apornas planet: Striden”

Bästa ljudredigering

“Baby Driver”

“Blade Runner 2049”

“Dunkirk” 

“The Shape of Water”

“Star Wars: The Last Jedi”

Bästa ljudmix

“Baby Driver”

“Blade Runner 2049”

“Dunkirk” 

“The Shape of Water”

“Star Wars: The Last Jedi”

Bästa dokumentär (kortfilm)

“Edith+Eddie”

“Heaven Is a Traffic Jam on the 405”

“Heroin(e)”

“Knife Skills”

“Traffic Stop”

Bästa kortfilm

“DeKalb Elementary”

“The Eleven O’Clock”

“My Nephew Emmett”

“The Silent Child”

“Watu Wote/All of Us”

Bästa manus på annan förlaga

James Ivory för “Call Me By Your Name” 

Scott Neustadter & Michael H. Weber för “The Disaster Artist”

Scott Frank, James Mangold & Michael Green för “Logan”

Aaron Sorkin för “Molly’s Game”

Virgil Williams & Dee Rees för “Mudbound”

Bästa originalmanus

Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani för “The Big Sick”

Jordan Peele för “Get Out”

Greta Gerwig för “Lady Bird”

Guillermo del Toro & Vanessa Taylor för “The Shape of Water”

Martin McDonagh för “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” 

 Bästa animerade långfilm

 “Baby-bossen”

“The Breadwinner”

“Coco”

“Tjuren Ferdinand”

“Loving Vincent”

 Bästa redigering

“Baby Driver” 

“Dunkirk”

“I, Tonya”

“The Shape of Water”

“Three Billboards outside Ebbing, Missouri”

Bästa animerade kortfilm

“Dear Basketball”

“Garden Party”

“Lou”

“Negative Space”

“Revolting Rhymes”

Mest besviken på årets nomineringar är att varken Armie Hammer eller Michael Stuhlbarg blev nominerad för Bästa manliga biroll. Luca Guadagnino borde även fått en reginominering.

Dock är jag glatt överraskad att “Phantom Thread” kammade hem många välförtjänta nomineringar!

Den 4 mars är det dags för Oscarsgalan 2018 där vi återigen får se Jimmy Kimmel som värd.

Peppen kan börja!!!

Got anything to say? Go ahead and leave a comment!

UA-33590503-1